Cart
YDS-YÖKDİL-YDT ARAPÇA 2 HARFİ CERLER

YDS-YÖKDİL-YDT ARAPÇA 2 HARFİ CERLER

  • ISBN 14062202
  • Yazar
  • Stok Durumu: Stokta var
  • 109,00₺
  • 76,30₺

  • Vergiler Hariç: 76,30₺

İLK BAKIŞ
YDS-YÖKDİL Arapçası - 2 Harfi Cerler - 2, Yrd. Doç. Dr. Abdussamed Bakkaloğlu tarafından hazırlandı, Cantaş Yayınları tarafından 2016 Mart'ta ilk baskısı yapıldı. Kitap, yazarın YDS-YÖKDİL Arapçası Hazırlık setinin ilk çıkan kitabı. Peki neden seri numarası 2 derseniz, ona da şöyle bir cevabı var yayınevinin: "Hazırlanmış bir veriyi, bekletmek istemedik. Serinin ilk kitabı da pek yakında yayınlanacak."

İLK DOKUNUŞ
Kitabı elimize alıyoruz. Ufak bir alt başlık var: "Metinlerle harfi cer alıştırmaları".

Kitabın boyutu 16,5*23,5, tek renk 2. hamur kitap kağıdına basılmış.

Elimizdeki nüsha eserin ilk ve son baskısı.

GÖZ GEZDİRME
Sayfaları karıştırmaya başlamadan evvel, arka kapak yazısını aktarıyoruz size:

"Arapçada isimlerin önüne gelerek cümlenin anlamına önemli katkılarda bulunan harfler “harf-i cer” olarak isimlendirilir. Bunların yapısal olarak “irabdan mahalli olmadığı” söylenirse de, bu durum onların anlam açısından önemini azaltacak bir husus değildir. Zira tek başına bir cümlenin anlamını tam tersi istikamete çevirebilen bir harfin önemsiz olduğu söylenemez. İngilizcedeki “preposition”lara benzeyen harf-i cerler, dilimizde kullanılmadığı için Türkçe konuşanların genel olarak kavramakta ve kullanmakta zorluk çektiği edatlardır. Elinizdeki bu çalışma harfi cerlerin metin içerisindeki rolü ile ilgili bir farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Nitekim bu farkındalık, hem Arapçanın etkin kullanımı açısından, hem de YDS’ye hazırlık açısından büyük önem arz etmektedir."

Göz gezdirirken eserin farklı bir sistemle metinlerden oluştuğunuzu farkediyoruz ki bu direkt bizi ayrıntılı incelemeye sevkediyor.

İNCELEME
Ayrıntılı incelemeye geçiyoruz. Eser, girişten sonra 3 bölüm ve 2 ek'ten oluşuyor.

-Giriş
Bu bölümde harf-i cerler ile ilgili genel bilgiler yer alıyor.
-1. Bölüm: Metinler ve Harfi Cerli Yapılar
Bu bölümde 75 metin, içerisindeki harf-i cerli yapıları (harf-i cer ve müteallakları) belirgin bir şekilde gösterilmiş olarak verilmiş. Her bir metnin arkasında bu harf-i cerli yapılar anlamlarıyla listelenmiş.
-2. Bölüm: Harf-i Cer Alıştırmaları
Bu bölümde ise yine ilk bölümde yer alan 75 metinle karşılaşıyoruz. Bire bir aynı metinler, ince bir fark dışında. İlk bölümde kalın puntoyla belirgin hale getirilen harf-i cerler, metnin üstünde tablolara çıkmış, metin içindeki yerlerini, öğrencinin doğru harf-i cerri yerleştirmesi amacıyla boşluklara bırakmış.
-3. Bölüm: Müteallak Alıştırmaları
Bu bölümde de aynı 75 metin var. Bu sefer adında anlaşılacağı üzere harf-i cerleri değil, bağlı oldukları müteallakların yerleştirilmesi isteniyor.

Burada şuna dikkat çekmek isteriz ki, 3 bölümde de aynı metinlerin kullanılması ve bu metinlerin YDS'de çıkmış paragraf sorularının orijinal metinleri olması hasebiyle, 3 bölümü de çalışan öğrencinin ayrıca bir metin çalışmasına da gerek kalmayacaktır. Zira aynı metinleri 3 defa dönerek YDS mufredatıne aşinalık kazandığı gibi kitabın asıl amacı olan harf-i cer konusunu da büyük ölçüde tamamlamış oluyor.

Sondaki 2 ek bölüm ise metinler içerisinde geçen harfi cerli yapıların biri alfabetik sıralı diğeri harfi cer bazlı sıralanmış fihristlerden oluşuyor. Burada 540 harfi cerli yapının da eser içerisinde incelenmiş olduğunu görüyoruz.

Metinlerin tamamı orijinallerinde olduğu gibi harekesiz, ancak yazarın kendi sesiyle internet üzerindne indirilebilir ses kayıtları mevcut.

Arapça metnin karakter tipi Adobe Arabic; karakter boyutları ise öğrenci için ideal. Tek renk kullanılmış olmasına rağmen tablo ve siyah-gri tonlamalardan başarıyla faydalanılmış.

ALMALI MI?
YDS-YÖKDİL'e hazırlananlar kesinlikle alması gerektiğini, Arapçada harfi cerler konusunu halletmek isteyenlerin ise raflarında yer alması gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: YDS-YÖKDİL-YDT ARAPÇA 2 HARFİ CERLER