Cart
YDS-YÖKDİL-YDT ARAPÇA 4 FONKSİYONEL KELİMELER

YDS-YÖKDİL-YDT ARAPÇA 4 FONKSİYONEL KELİMELER

  • ISBN 16042202
  • Yazar
  • Stok Durumu: Stokta var
  • 109,00₺
  • 76,30₺

  • Vergiler Hariç: 76,30₺

İLK BAKIŞ
YDS-YÖKDİL Arapçası - 4 Fonksiyonel Kelimeler - 2, Yrd. Doç. Dr. Abdussamed Bakkaloğlu tarafından hazırlandı, Cantaş Yayınları tarafından 2016 Mart'ta ilk baskısı yapıldı. Kitap, yazarın YDS-YÖKDİL Arapçası Hazırlık setinin ikinci çıkan kitabı. Peki neden seri numarası 4 derseniz, ona da şöyle bir cevabı var yayınevinin: "Hazırlanmış bir veriyi, bekletmek istemedik. Serinin ilk ve üçüncü kitapları da pek yakında yayınlanacak."

İLK DOKUNUŞ
Kitabı elimize alıyoruz. Ufak bir alt başlık var: "Metinlerle Fonksiyonel Kelime Alıştırmaları".

Kitabın boyutu 16,5*23,5, 2 renk ivory luxe kağıdına basılmış.

Elimizdeki nüsha eserin ilk ve son baskısı.

GÖZ GEZDİRME
Sayfaları karıştırmaya başlamadan evvel, arka kapak yazısını aktarıyoruz size:

"Arapçada "كلمة وظيفية", İngilizcede ise "function word" olarak isimlendirilen fonksiyonel kelimeler, çokça karşılaşılan ve sıradan kelimelerle mukayese edildiklerinde cümle içerisinde çok önemli görevler üstlenen kelimelerdir. Zamirler, ism-i işaretler, ism-i mevsuller, إن ve كان ye benzeyenler, atıf edatları, bağlaçlar, kalıp ifadeler vs. fonksiyonel kelimeler içerisinde değerlendirilebilirler. Bu kelimeler bir binanın kolon ve kirişleri mesabesindedir. Cümle içerisinde ifa ettikleri rollerin son derece önemli olmasına rağmen bu kelimelere yeteri kadar önem verildiğini söylemek zordur. Elinizdeki bu çalışma, başta YDS türü üst düzey sınavlara hazırlananlar olmak üzere, modern Arapça metinleri anlamak ve yazılı anlatım becerilerini geliştirmek isteyenler ile genelde Arapçaya gönül vermiş bütün okuyucularımızın fonksiyonel kelimelerin kullanımı hususundaki hassasiyetlerini geliştirmeyi hedeflemiş bulunmaktadır."

Göz gezdirirken eserin serinin 2 numaralı kitabı olan "Harf-i Cerler 2" ile aynı mantıkla hazırlanmış olduğunu farkediyoruz.

İNCELEME
Ayrıntılı incelemeye geçiyoruz. Eser, girişten sonra 3 bölüm ve 1 ek'ten oluşuyor.

-Giriş: Kitaba Nasıl Çalışmalı?
Bu bölümde yazarın kitaba nasıl çalışılması hususunda bir takım tavsiyeleri var.
-1. Bölüm: Metinler ve Fonksiyonel Kelimeler/Lugatçe
Bu bölümde 75 metin, içerisindeki fonksiyonel kelimeler farklı renklendirmeler ile belirgin hale getirilerek verilmiş. Her bir metnin arkasında metinlerde geçen kelimeler anlamlarıyla listelenmiş.
-2. Bölüm: Alıştırmalar - 1
Bu bölümde ise yine ilk bölümde yer alan 75 metinle karşılaşıyoruz. Bire bir aynı metinler, ince bir fark dışında. İlk bölümde renklendirilmiş olan bazı fonksiyonel kelimeler burada yerlerini öğrencinin doldurması amacıyla boşluklara bırakmış.
-3. Bölüm: Alıştırmalar - 2
Bu bölüm ikinci bölümün aynısı olmakla birlikte, farklı fonksiyonel kelimelerin yerleştirilmesi istenmiş.

Burada şuna dikkat çekmek isteriz ki, 3 bölümde de aynı metinlerin kullanılması ve bu metinlerin YDS'de çıkmış paragraf sorularının orijinal metinleri olması hasebiyle, 3 bölümü de çalışan öğrencinin ayrıca bir metin çalışmasına da gerek kalmayacaktır. Zira aynı metinleri 3 defa dönerek YDS mufredatıne aşinalık kazandığı gibi kitabın asıl amacı olan fonksiyonel kelimeler konusunu da büyük ölçüde tamamlamış oluyor.

ÖNEMLİ: Kitabın içerdiği 75 metinle, serinin 2 numaralı kitabı olan "Harf-i Cerler - 2" adlı kitapta geçen 75 metin birebir aynı metinler. Bu sayede her iki kitabı da çalışan öğrencinin hem harf-i cerler ve fonksiyonel kelimelerle ilgili bir sorununun kalmayacağı, hem de YDS-YÖKDİL'de karşılaşılabilecek mufredatlara büyük oranda aşinalık kazanacağı kanaatindeyiz.

Sondaki ek bölümde ise metinlerin fihristi verilmiş.

Metinlerin tamamı orijinallerinde olduğu gibi harekesiz, ancak yazarın kendi sesiyle internet üzerindne indirilebilir ses kayıtları mevcut.

Arapça metnin karakter tipi Adobe Arabic; karakter boyutları ise öğrenci için ideal. Siyah ve kırmızı olmak üzere 2 renk kullanılmış ve bununla birlikte her iki rengin tonlamaları ve tablolalardan faydalanarak görsel açıdan zengin bir tasarım sağlanmış.

ALMALI MI?
YDS-YÖKDİL'e hazırlananlar kesinlikle alması gerektiğini, Arapçada fonksiyonel kelimeler konusunu halletmek isteyenlerin ise raflarında yer alması gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: YDS-YÖKDİL-YDT ARAPÇA 4 FONKSİYONEL KELİMELER